- Storlek: 1031 kvm
- Antal personer: 77
- Område: City/CBD, Klarabergsgatan
- Typ: Kontor
- Våningsplan: 2
- Tillträde: Enligt överenskommelse
Trivsamt kontor med utsikt över Centralstationen. Lokalen har plats för upp till 77 arbetsplatser fördelat i öppet landskap och kontorsrum. I lokalen finns plats flera mötesrum, reception och pentry. Lokalen kommer att renoveras och kan anpassas tillsammans med tillträdande hyresgäst. Bilder från intilliggande kontor för referens hur kontoret kan utformas. I byggnaden finns en gemensam terrass, garage med cykelparkering samt omklädningsrum för dam och herr.
T-Centralen med alla tänkbara kommunikationer ligger i direkt anslutning till fastigheten. Hufvudstaden har garage i fastigheten och även i intilliggande fastigheter. Vi äger även parkeringshuset NK parkering på Regeringsgatan 47-55.
Klarabergsgatan ligger inte bara mitt i city, den går igenom Stockholms absoluta kommunikationsknutpunkt. Tunnelbanans alla linjer nås på flera ställen runtom Klarabergsgatan och Vasagatan och från våra kontorslokaler har man inte många meter till Centralen och Cityterminalen. Det gör att man bara har 20 minuter till Arlanda och 20 minuter till Bromma. Som sig bör när det gäller ett kommunikationscentrum finns här några av huvudstadens främsta hotell som Radisson Blu och ett stort utbud av restauranger.
Som hyresgäst hos Hufvudstaden får du en hög servicenivå, och det kan vi ge genom ett nära, engagerat och personligt samarbete. Vi finns alltid på gångavstånd från våra hyresgäster och tar emot ärenden dygnet runt.
Fastigheten Orgelpipan 7 är certifierad enligt certifieringssystemet Miljöbyggnad.
Läs mer om våra miljöcertifierade fastigheter.
Fastigheten Orgelpipan 7 är byggd 1964 och ansvarig arkitekt var Anders Berg Arkitektkontor. Redan på 60-talet var platsen en knutpunkt för kommunikationer i Stockholm. Men tittar man tillbaka mot mitten av 1800-talet var det här bokstavligt talat ett område i bakvattnet, en fattig stadsdel vid stranden till Klara sjö. I och med att Stockholms centralstation invigdes här 1871 blev det med ens ett centrum för stadens kommunikationer. När tunnelbanan byggdes på 1950-talet fick den sin stora knutpunkt just här.
Fyll gärna i formuläret nedan för att boka visning hos oss!
Kontor, 1329 - 1570 kvm, ca 92-109 personer
Hufvudstaden erbjuder skräddarsydda kontors- och butikslokaler i Stockholms och Göteborgs allra mest attraktiva lägen - anpassade efter just ert behov. Kontakta gärna oss för vägledning.