
Korab International AB är väl bekanta med Kvarteret Johanna då de tidigare bedrivit verksamhet i fastigheten. Företaget avflyttade i samband med byggstarten av det stora utvecklingsprojektet i december 2021. Nu välkomnas Korab till ett kvarter som erbjuder helt nya möjligheter och moderna kontorsmiljöer.
– Det känns fantastiskt roligt att återvända till Kvarteret Johanna. Vi ser fram emot att flytta in i moderna lokaler som passar vår verksamhet perfekt. Det centrala läget, den höga kvaliteten och det fina serviceutbudet ger oss en inspirerande miljö där vi kan växa och trivas. Det här steget är viktigt för våra medarbetare, våra besökare – och för vår fortsatta utveckling, säger Peter Ljungsvik, VD på Korab International AB.
Med Korab Internationals etablering stärks det redan attraktiva hyresgästutbudet i Kvarteret Johanna, som idag har stort intresse från företag som vill verka i Göteborgs mest centrala läge.
– Vi är glada att välkomna Korab tillbaka till Kvarteret Johanna. Att tidigare hyresgäster återvänder visar på styrkan i vårt erbjudande och vårt kundfokus. Långsiktiga relationer och nöjda kunder är kärnan i vår verksamhet, och vi ser fram emot att fortsätta samarbetet med Korab, säger Anki Håkansson, förvaltningschef Göteborg på Hufvudstaden.
Kvarteret Johanna erbjuder sina hyresgäster tillgång till ett starkt serviceerbjudande som inkluderar takrestaurang från Stureplansgruppen, gym från Nordic Wellness samt Hufvudstadens eget coworkingkoncept Cecil.
Göteborg den 26 juni 2025
HUFVUDSTADEN AB (publ)
Vid frågor vänligen kontakta:
Anna Gustafsson, tf presskontakt Hufvudstaden,
anna.gustafsson@hufvudstaden.se, +46 (0)70-710 74 12 eller 08-762 90 00
Fakta om Kvarteret
Johanna Kvarteret Johanna utgör ett av Göteborgs mest centrala kvarter, beläget vid de historiska kanalerna, ett stenkast från Brunnsparken och Centralstationen – med varuhuset Nordiska Kompaniet som närmaste granne. Utvecklingen av kvarteret är ett av de största projekten som genomförs i Göteborgs innerstad och det kommer att bli ett viktigt tillskott till hela Fredstans utveckling. Om- och nybyggnationen utgör totalt ca 32 000 kvm lokaler avsett för bland annat kontor, butiker och restauranger, och beräknas stå klart för inflyttning under 2026. Kvarteret behåller sitt uttryck med många olika fasader mot gatorna men invändigt blir alla fastigheter sammanbyggda. Det skapar en stor flexibilitet som gör det möjligt att anpassa kontorens storlek efter kundernas behov. Här kan företag erbjudas eget kontor i storleksordningen från 150 kvm till 4 300 kvm på samma plan.
Hufvudstaden har valt att ge kvarteret namnet Johanna som en hyllning till två Göteborgsinstitutioner - statyn ”Johanna i Brunnsparken” och den legendariska restaurangen Johanna som låg i den tidigare byggnaden på “Brända tomten”. Kvarteret ligger i området Fredstan mitt i centrala Göteborg.
Kvarteret kommer att innehålla tre servicekoncept som kommer att tillföra ett stort värde för de kontorshyresgäster som flyttar in. Stureplansgruppen kommer öppna en takrestaurang på Södra Hamngatan och Nordic Wellness öppnar ett gym i gatuplan på Drottninggatan. Hufvudstadens egna coworkingkoncept Cecil kommer också att flytta in i kvarteret. Cecil kommer att erbjuda egna kontor och skrivbord i delade ytor samt en stor gemensam konferensavdelning. Här blir det möjligt för både medlemmar och övriga gäster att boka mötesrum och konferenser.
Hyresgäster som är klara för inflyttning i Kvarteret Johanna:
- Accenture
- Advokatfirman Vinge
- Cecil Coworking
- Censor
- EY
- Hemsö Fastighets AB
- Korab International AB
- Nordea
- Nordic Wellness
- Stureplansgruppen